صفحه اصلی

خبرها
مقاله ها
نرم افزار
بخش آموزش
پیوندها
اعضا
درباره کرمان
آلبوم عکس
گردشگری
تازه ها
ارتباط با ما
مطالب کوتاه و خواندنی
نقشه سایت

وضع هوای کرمان

وضع هوای دیگر شهرها

آمار سایت

نظر سنجی


دبیرخانه کشوری راهبری درس جغرافیا مستقردر استان اصفهان

عنوان فراخوان:  مسابقه غيرحضوري استفاده از الگوي تدريس کاوشگري درتدریس درس جغرافيا

 

مقدمه:
امروزه الگوهاي تدريس نوين در طول فرآيند آموزش ابزاري مناسب براي ايجاد و تقويت دانش، بينش و توانش در جريان فعاليت ياددهي- يادگيري مي‌باشند. از اين رو شناخت و به کارگيري الگوهاي مناسب به رشد مهارت‌هاي زندگي فراگيران کمک کرده و چهره آموزش را به فضاي بالندگي مبدل خواهد کرد. در اين راستا فراخوان مسابقه غيرحضوري کاربرد الگوي تدريس کاوشگري در درس جغرافيا از سوی دبیرخانه راهبری کشوری درس جغرافیا مستقر در استان اصفهان جهت نيل به اهداف آموزشي مورد توجه قرار گرفت.
اهداف:

  1. آشنايي دبيران جغرافياي کشور با الگوي تدريس مبتني بر کاوشگري
  2. بهره‌مندي از قابليت‌هاي علمي- اجرايي دبيران جغرافياي کشور در خصوص طراحي و استفاده از الگوهاي جديد تدريس
  3. کاربرد الگوي جديد مؤثر تدريس جهت تعميق يادگيري دانش‌آموزان
  4. حرکت به سوي استفاده از الگوهاي مدرن تدريس در جغرافيا
  5. سنجش میزان مهارت دبیران جغرافیای کشوردراجرای الگوهای جدید

شيوه اجراي برنامه:

  1. - مسابقه ابتدا در سطح استان وسپس از بین منتخبین استانی در سطح کشور انجام خواهد شد.
  2. -توجيه دبيران توسط سرگروه محترم استان ( تا پايان آبان 87)
  3. طراحی آموزشی وتهيه و تنظيم طرح‌هاي آموزشي مبتنی برالگوی کاوشگری
  4. اجراي طرح درس‌هاي تنظيم شده در کلاس، فيلمبرداري و ضبط بر روي CD
  5. ارسال CD تهیه شده به گروه جغرافياي استان مربوطه (نيمه اول بهمن 87)
  6. ارزيابي و انتخاب بهترينCD  توسط گروه استان جهت ارسال به دبيرخانه کشوري (نيمه دوم بهمن)
  7.   ارسال آثار منتخب به دبیر خانه راهبری جغرافیای کشور حداکثر تا پانزدهم اسفند ماه ( حداکثر 3 اثر از هر استان

جدول شماره 1 :
مشخصات شرکت کنندگان در مرحله استانی وکشوری مسابقه غیر حضوری الگوی تدریس کاوشگری در درس جغرافیا


رديف

نام ونام خانوادگي شركت كنندگان

شماره پرسنلي

نام پدر

پست الكترونيكي

تلفن تماس

مدرك ورشته تحصيلي

سابقه تدريس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تذکر:
1-  اقدامات استان‌هاجهت انجام فراخوان بايد بر اساس جدول ضميمه انجام گيرد.
2-  آثار ارسالي بعد از تاريخ مذکور(نيمه اول اسفند) در فراخوان شرکت داده نخواهد شد.

3-  درج مشخصات کامل  فردی و عکس صاحب اثر در
 CD ارسال شده ضروري مي‌باشد.
4-  مطالب مکتوب (شامل طرح درس ومراحل انجام کار) در محيط
WORD2003 با فونت لوتوس 14 تنظيم گردد.
5- طرح درس به پیوست
CD   حتما ارسال گردد

ضوابط تدوين وارسال آثار :

  • فيلم برداري درمحيط كلاس ياكارگاه با حضورفراگیران انجام پذيرد. (به كيفيت فيلم برداري نيز توجه شود).
  • درطي فرآيند تدريس به ارائه روش هاي خلاق ، فعال سازي شرکت کنندگان ، مديريت كلاس ، نحوه انتقال مفاهيم ، كاربرد صحيح تجهيزات كمك آموزشي واستفاده مناسب از تكنولوژي آموزشي به ويژه IT توجه گردد
  • ارائه متن طرح درس درمحيط WORD 2003   سايزقلم لوتوس 14  الزامي مي باشد
  •  CD هاي ارسالي به صورت VCD باشد
  • زمان در نظرگرفته شده براي تدريس كامل هردرس 30 دقيقه درنظرگرفته شود.

 

داوري آثار :

داوري آثار درمرحله استانی توسط گروه آموزشي استان مربوطه ودر مرحله کشوری توسط دبیرخانه راهبری جغرافیا انجام خواهد گرفت.

تقويم اجرايي :

فعاليت

زمان

1- اطلاع رساني به دبیران  جهت شركت درمسابقه

آبان 87

2- اجراي مرحله استانی این مسابقه

حداكثر تانیمه اول بهمن 87

3- ارسال لوح هاي فشرده شرکت کنندگان برگزیده درمرحله استانی باتوجه به سهميه مشخص شده به استان

حداكثر تا نیمه دوم بهمن 87

4- اجراي مرحله کشوری واعلام نتايج اين مرحله

حداكثر تا پایان فروردین 87

 

* آدرس دبيرخانه:
اصفهان، خيابان شمس‌آبادي، چهارراه قصر، جنب موزه آموزش و پرورش، مرکز تحقيقات معلمان استان اصفهان

سايت دبيرخانه

  http://geography.isfedu.com

ايميل دبيرخانه

dg-isfahan@yahoo.com

تلفن تماس

0311 - 2356313

            

 

فرم ارزیابی مرحله استانی وکشوری  شرکت کنندگان در مسابقه غیرحضوری استفاده از الگوی تدریس کاوشگری در درس جغرافیا

نام و نام خانوادگي مدرس:            ناحيه / منطقه :                                    نام واحد آموزشي:

رديف

عنوان فعاليت

 

موارد ارزيابي

عالي

خوب

متوسط

ضعيف

خيلي ضعيف

توضيحات

1

مشخصات كلي شركت كننده با اين عناوين در VCD ارائه شده باشد

 

ناحيه / منطقه – نام هنرستان – نام كتاب – موضوع- رشته – پايه – صفحات – تاريخ اجرا – ساعت اجرا – نام دبير – تعداد دانش آموز – محل اجرا – مدت اجرا

6

4

3

2

1

 

2

ويژگيهاي فردي شرکت کننده

1

آراستگي ظاهري و رعايت نكات اخلاقي و ارزشهاي اسلامي

5

4

3

2

1

 

2

مديريت كلاس

5

4

3

2

1

 

3

 قدرت بيان و توانايي ارائه مطالب

8

5

4

2

1

 

3

فعاليتهاي قبل از تدريس

4

داشتن طرح درس و نحوه تكميل آن

5

4

3

2

1

 

5

نحوه شروع كلاس (ذكر نام و ياد خدا ، حضور و غياب و توصيه هاي بهداشتي و رواني ، ديني ، اخلاقي برقراري ارتباط عاطفي

3

2

1

_

_

 

6

ارزشيابي تشخيصي

5

4

3

2

1

 

7

آماده سازي و ايجاد انگيزه براي طرح موضوع جديد

5

4

3

2

1

 

4

فعاليتهاي حين تدريس

8

مشخص كردن اهداف و مقاصد آموزشي

5

4

3

2

1

 

9

تسلط علمي دبير به موضوع تدريس

10

8

6

4

2

 

10

استفاده از روشهاي فعال تدريس

10

8

4

2

1

 

11

رعايت محتواي ارائه شده بر اساس طرح درس

10

8

6

4

2

 

12

چيدمان كلاس مطابق روش تدريس

3

2

1

-

-

13

استفاده از وسايل و رسانه هاي آموزشي به ويژه  فن آوري اطلاعات

10

8

6

4

2

 

14

جمع بندي از كليه مطالب ارائه شده

5

4

3

2

1

 

5

فعاليتهاي پايان تدريس

15

پاسخگويي به سئوالات و رفع اشكالات دانش آموزان

5

4

3

2

1

 

16

ارزشيابي از دروس ارائه شده و ارائه پاسخها

5

4

3

2

1

 

6

فعاليتهاي تكميلي

17

تعيين تكليف و تمرين

5

4

3

2

1

 

18

معرفي منابع آموزشي مرتبط با موضوع درس

2

1

-

-

-

 

7

ويژگيهاي برجسته

19

ارائه خلاقيت در نحوه ي تدريس

10

8

6

4

2

 

8

مشخصات و نحوه طراحي VCD

20

كيفيت فيلم ، صدا ، نور

8

6

4

2

1

 

21

VCD سهولت استفاده از

5

4

3

2

1

22

خلاقيت در طراحي وتوليد VCD ، تيتراژ ابتدا و پايان فيلم و نحوه ارائه اطلاعات

10

8

6

4

2

 

 

جمع امتياز

 

 

 

 

 

 

 

 

نام ونام خانوادگي  ارزيابان

امتياز

محل امضاء

 

 

 

 

 

 

 

 

 

امتياز نهايي

به عدد

به حروف

 

 

 

 

 

امتياز نهايي : ميانگين امتياز ارزيابان خواهد بود .

 

 

انجمن علمی معلمان و گروه جغرافی استان کرمان